Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč mít poslušného psa

1. 9. 2007

ObrazekAneta má opravdu dost dobrou poslušnost. Ne, že by někdy nezkusila neposlechnout (jako každý pes), ale zkouší to jen zřídka. Má v podstatě klasický služební výcvik, ne tedy do úplných detailů, to je pro jezevčíka zbytečné, ale hlavně dril se pro jezevčíka opravdu nehodí. Je to inteligentní, samostatně uvažující tvor, kterému dril nic neříká a je to naprosto zbytečné.

A jak na to?

Když byla Aneta štěně, tak jsme se byly podívat na několika cvičácích, ale nikde to nebylo ono. Já jsem v té době o výcviku nic nevěděla, ale chtěla jsem vědět, takže jsem četla všechno možné a každého se ptala. No, a zvládly jsme to velice dobře. Podstata je asi to, že štěně do půl roku musí pochopit své postavení ve smečce. To znamená, že je až ten poslední člen smečky. Až po dítěti. Pokud by si štěně myslelo, že je dítě v hierarchii až za ním, mohlo by ho později, např. v pubertě napadnout. Tim se ujišťuje o své pozici před dítětem.

ObrazekA jak dát štěněti najevo, kde je jeho místo ve smečce? Třeba tím, že bude žrát jako poslední. Tím, že do dveří bude vstupovat až za lidmi. Tím, že třeba (až bude větší) mu připravíte žrádlo a položíte ho tam, kde obvykle žere, a bude si muset počkat, až mu dovolíte si to žrádlo vzít. Tím, že v žádném případě se nesmí něco vynucovat štěkáním apod. Tím, že ho za trest odkážete na místo a důsledně budete kontrolovat, že tam skutečně je do té doby, než mu dáte volno. Místo mu velice jasně připomene jeho podřízenou pozici. A kdyby se po vás někdy štěně ohnalo? Třeba jen v obraně před trestem? To si nesmí dovolit, musíte být silnější a třeba mu silou sevřít tlamu, až ho to bude bolet. A toto se snažte skutečně zvládnout ještě ve štěněcím věku, v té době ještě štěně není nebezpečné, ale v dospělosti by mohlo být a zvládá se to daleko hůře.

A jak trestat?

Obrazek

Nikdy mlácením. Pes to nechápe a můžete mu opravdu ublížit, zvláště jezevčíkovi s jeho dlouhou páteří. Radí se např. použít noviny. A nemusíte je ani použít na psa. Ještě účinnější je s nimi hlasitě plácnout před psa, aby se lekl. Nebo ho znenadání zavřete samotného v pokoji. Prostě od štěněte odejděte a zavřete mu dveře. Tento trest použijte, když mírnější tresty selhávají, protože je to opravdu těžký trest, protože ho tím vyřazujete ze smečky. A to je to největší ponížení. Když se vám zdá, že štěně nebo už pes poslední dobou nějak hůř poslouchá, dávejte mu častěji různé povely a vždy si vynuťte uposlechnutí. V podstatě ho nenechejte chvíli v klidu a pořád po něm něco chtějte. To mu dostatečně připomene jeho postavení ve smečce.

A proč mít poslušného psa?

ObrazekSamozřejmě v první řadě pro to, aby pro vás nebyl nebezpečný. Pokud si koupíte dominantního psa, je to opravdu nebezpečné, pokud ho včas nezvládnete. A noví majitelé štěněte si většinou vybírají to nejdominantnější štěně, protože to štěně, které k vám při výběru přiběhne jako první, je právě to nejdominantnější. Samozřejmě je taky každý vrh jinak dominantní, a to hodně podle rodičů. Takže nejdominantnější štěně z jednoho vrhu může být ve skutečnosti daleko méně dominantní než středně dominantní štěně z jiného vrhu. Ale nebuďte nešťastní, pokud jste si už vybrali dominantní štěně. Dominantní štěně dá víc práce, musíte být více důslední, ale pokud to štěně zvládnete, budete mít opravdu perfektního velice šikovného psa. Zvládnout dominantního psa opravdu stojí za to, on vám pak tu práci stonásobně vynahradí.

ObrazekA ještě jeden důvod, proč mít poslušného psa. Všechno s ním pak jde snadněji. Vše se snadněji učí. A pokud se s ním budete věnovat nějakému sportu, váš vztah to neuvěřitelným způsobem zlepší. Tím budete mít opravdu skvělého společníka a budete velice šťastní, že ho máte. A hlavně zhruba ve 3 letech už nebudete muset ani dávat moc povelů, ani psa moc hubovat, protože on už bude vědět, jak se má chovat a bude se snažit to dodržovat.

Nějak jsem se rozepsala, což jsem původně nechtěla. Věřte ale tomu, že vás bude velmi těšit, když se pak lehce se svým psem domluvíte. Takže vám přeju hodně trpělivosti. Vydržte a uvidíte, že to stálo za to.

Obrazek