Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady novým majitelům štěňátek

25. 2. 2007

 

Štěně, které si převezmete, bude 1x očkováno kombinací a do 2-3 týdnů (max. do 4 týdnů) je potřeba ho ještě 1x přeočkovat. Pak až za rok. A ještě jedno očkování vás čeká, a to je proti vzteklině. To se provádí ve 3-6 měsících. Pak také až za rok.

Štěňátko je odčervováno od narození každých 14 dní až do odběru. Je potřeba dále pokračovat ve stejném cyklu 14 dnů až do věku 3 měsíců. Potom do 6 měsíců každý měsíc a do 1 roku po 3 měsících. Pak 2x za rok.

Mezi očkováním a odčervením by měla být alespoň týden pauza. Poraďte se se svým veterinářem, protože každý veterinář má tak trochu své vlastní schéma očkování a odčervení.

 

ObrazekDo 3 měsíců věku by štěně nemělo chodit ven. Může např. na zahradu, ale nesmí se dostat do kontaktu s možnou nákazou, to znamená s neočkovanými psy a s jejich výkaly. Až po 2. očkování kombinací je štěně plně chráněno před těmito nákazami. Po dokončeném očkování (po dovršení 3 měsíců) se snažte štěně seznámit se všemi zvířaty, se kterými by si mělo rozumět v dospělosti. Říká se tomu období socializace a zvířata, se kterými se v této době seznámí, pro něj budou kamarádi i v dospělosti. Pokud v této době socializace neproběhne, už to nikdy nenapravíte.

Obrazek

 

 

 

Tady je pár rad pro začátek

 

Dovolila jsem si vám napsat pár rad, které jsou určeny hlavně pro prvotní orientaci pro ty, kteří dosud psa neměli. A třeba tam najdou něco i ti, kteří již pejska mají nebo měli. Jsou to jen Obrazekdobře míněné rady a zda se jimi budete řídit, je jen na vás. Ostatně, pokud ve vás tyto rady vzbudí pochybnosti, ptejte se na co nejvíce místech a vytvořte si svůj vlastní názor.

 

Takže až si štěňátko přivezete domů, vyčleňte mu pelíšek, kde bude spát. Když jsem si přivezla mamku Anetku, dala jsem jí dočasně pelíšek vedle postele, dala jsem jí tam kus látky, kterou jsem dostala od majitelů její mámy a sourozenců, aby cítila jejich pach a cítila se v bezpečí. A přikryla jsem ji polštářkem, aby se cítila v teple jako mezi sourozenci. Když jsem šla spát, tak jsem jí do pelíšku spustila ruku. Noc proběhla bez kňučení, jen se párkrát vzbudila, tak jsem jí tam ruku strčila znovu. Pokud nechcete, aby váš pejsek spal v posteli, musíte být v prvních cca 3 týdnech velmi důslední. K ránu štěně pravděpodobně najdete v posteli (samozřejmě pokud tam vyleze). Musíte ho nemilosrdně vyhodit. Vydržte cca 3 týdny a později štěně ani dospělého psa ani nenapadne lézt do postele. Aneta do peřin nesmí a ani ji nenapadne to zkoušet. Záleží na vás, co chcete. Hodně lidem je milé spát se psem.Obrazek

 

Štěňata byla před odběrem krmena 3x denně. V tom pokračujte. Cca v 6 měsících můžete snížit na 2x denně a v roce na 1x denně. Opravdu velmi nedoporučuju nechávat krmení (např. granule) v misce po celý den psovi k dispozici. Velmi se tím kazí pes, neváží si jídla, špatně žere a rozmazluje se. Je správné (a já to tak dělám) dát psovi misku se žrádlem (až poté, co dojedli všichni lidští členové rodiny) a cca po 20 minutách mu ji vzít - ať dojedl či nikoliv. Pokud budete toto dodržovat, docela dobře poznáte, kdy máte snížit počet dávek za den. Jakmile pes delší dobu špatně žere - nechává apod., pravděpodobně nastala doba ke snížení počtu dávek. Čerstvou vodu musí mít pes k dispozici celý den. Štěňata byla před odběrem krmena takto: 1. krmení - suché štěněcí granule (bez vývaru - prostě jen nasypané drobné granule - cca 1/3 skleničky od výživy), 2. krmení - uvařené maso (např. hovězí, srdce, kuřecí apod.) nakrájené na malé kousky, trochu uvařená Obrazeknastrouhaná mrkev a ovesné vločky (nebo rýže, pohanka, kroupy, jáhly apod. - později můžete těstoviny), 3. krmení - štěněcí granule zalité vlažným vývarem (nechané cca 10 min nabobtnat - jen částečně, aby byly napůl tvrdé - cca 1/5 skleničky suchých granulí) a jednou za týden pribiňáček s rozdrobenými piškoty (toto už nedávejte, štěňata by mohla přerůst). Takže záleží na vás, jak nadále chcete štěně krmit, zda mu vařit nebo mu dávat jen granule. Granule postupně přestaňte zalévat a podávejte je suché. Štěňata už mají dost silné zuby, aby je rozkousala. Od štěněcího věku sahejte psovi do misky během toho, co žere, nebo mu ji i na chvíli vemte. Tím předejdete tomu, že si později před Vámi bude misku bránit.

Obrazek

 

 

 

Štěňata jsou v rámci možností naučena se venčit na podložku, která se prodává ve Zdravotních potřebách. Takže po příjezdu umístěte tuto podložku na vhodné místo. Ze začátku nejlépe, aby byla podložka kousek od pelíšku, hned za zadečkem při krmení (můžete tam přemístit tu od pelíšku) a nejlépe rozmístit ještě nějaké podložky po místnosti, kde se bude pohybovat, aby záchod nemělo moc daleko. Postupně je můžete ubírat a vzdalovat na vhodnější místo. A hlavně ho od první chvíle chvalte, můžete zkusit dát kousek piškotu, ale hlavně pohladit, třeba pomazlit a nadšeně slovně pochválit. Pokud se štěně vyvenčí jinam, než má, toto místo důkladně očistěte, aby to štěně necítilo, jinak by mohlo začít chodit tam. Později až se budete snažit, aby se štěně začalo venčit venku (což bude nejspíš až ve 3 měsících), se doporučuje podložku postupně přesouvat stále blíže ke dveřím. A taky začít hodně chválit za venčení venku místo za venčení na podložku.

 

Ze začátku štěně nesmí chodit do schodů, aby nemělo pupeční kýlu.

 

 

 

 

Něco o výchově

 

První dny se se štěňátkem budete hlavně mazlit a hrát si s ním.Obrazek To je naprosto v pořádku. Hned od počátku se ho snažte naučit jeho jméno. Takže si s ním hrajte, sedněte si k němu na zem (aby se vás nebálo), lákejte ho na ruku nebo na hračku a volejte na něj jménem a můžete k tomu zrovna přidat „Ke mně“. Taky můžete luskat, štěňata a psi to mají rádi. A pokud přiběhne, tak mějte velkou radost a chvalte ho, aby k vám rádo chodilo. Velice se mi, jak ve štěněcím věku, tak občas v dospělosti (při naučení něčeho nového) osvědčilo hrát pejskovi divadlo. Když se mu něco povede, nadšeně volejte „No, ty jsi ale šikulka!!“ apod. Přehánějte, štěňata to mají ráda. Až s ním budete chodit ven a něco se mu povede (a později hlavně při výcviku), rozhazujte radostně rukama a nadšeně ho chvalte. Takto jsem naučila Anetu i takové povely, které ani cvičení jezevčíci myslivců neumějí a nechápou, jak jsem to mohla jezevčíka naučit! Kašlete na to, že si lidi myslí, že jste blázni. Vy budete mít perfektního psa a oni vám budou závidět.

 

V prvních dnech ale taky nezapomeňte, že je nanejvýš potřebné začít vaše štěňátko vychovávat hned od prvního dne, kdy si ho přivezete. Vy jste vůdci smečky a pes musí dodržovat vaše pravidla. To znamená hlavně „Nesmíš“ nebo „Fuj“, pokud bude okusovat něco, co nesmí. Vyčleňte mu hračky a ostatní okusovat nesmí. ObrazekStaré boty, oblečení apod. nejsou vhodnými hračkami pro štěňata, protože pes není schopen rozlišit, zda je ta věc stará nebo nová. Vymstilo by se vám to, až by vám místo staré rozkousalo něco nového. Pokud štěně neuposlechne slovnímu zákazu, můžete s ním např. zaklepat - přiměřeně dle stáří štěněte. To znamená chytit ho za volnou kůži za krkem (cca v místě kohoutku), zvednout ze země a zaklepat s ním. Bude kňučet, ale to je dobře, tím si zapamatuje, že to nesmí. A nebojte se, máma jim dává lekce už ve velmi raném věku a já jsem s nimi taky už párkrát zaklepala - např. když okusovala okraje koberce. Navíc, jen ze štěněte, které moc dobře ví, co smí a co nesmí, a později které ví, že něco umí, vyroste sebevědomý pes, který není ustrašený. Kabely jsou pro štěňata velmi nebezpečné, je dobré je natřít např. Tabaskem. Teď bude vaše štěňátko okusovat vše, co se dá (a kabely jsou pro něj velmi zajímavé) - až cca do půl roku, dokud se jim nevymění zoubky. Navíc štěňata prozkoumávají svět tak, že ho ochutnávají. Vhodným trestem je také hlasité plácnutí novinami. Vůbec s nimi nemusíte plácat psa, ale např. do podlahy před štěně. Trestem je to, že se lekne. Nikdy psa nebijte, on tomu stejně nerozumí, nic mu to neříká, nechápe to, ale můžete mu ublížit. A zvlášť jezevčíkovi, když má tak dlouhou páteř!

 

Pokud chcete mít poslušného psa, musíte být vždy důslední. Když tento zákaz platí teď, platí stále. Štěně bude zkoušet, kdy ten zákaz platí a zda někdy neplatí. Později pokud dáte povel, musíte si vždy vynutit jeho splnění. Jinak pes poslouchat nebude. Dřív, než dáte povel, dobře si rozmyslete, jestli ho myslíte vážně a jste ochotni si ho vynutit. Nedávejte povely bez rozmyslu, jinak je pes bude přehlížet, jakoby jste nic neříkali. Raději méně povelů, ale daných rozhodně a s tím, že je pes musí splnit.

 

ObrazekHrajte si se štěňátkem, hrou se učí a je to pro něj odměna. Později se to dá použít i jako trest - neposloucháš, nebudu si s tebou hrát. Snažte se, aby štěně co nejdříve poznalo rozdíl mezi tím, kdy je hodné a kdy zlobí. A ten rozdíl musí být co největší. Štěně nemá rádo nepříjemné věci, bude se jim vyhýbat. Později se dá také jako trest použít to, že si ho nějakou dobu nebudete všímat. Vydržte to, fakt to stojí za to. A to, že s ním nemluvíte, mu dáte lehce najevo i tím, že když k vám přijde škemrat o pozornost, otočíte hlavu na druhou stranu. Dělají to i psi, takže štěně tomu velice dobře rozumí. Stejně důležité je ale také pejskovi po nějaké době odpustit. To by mělo probíhat asi tak, že si ho zavoláte a řeknete třeba: "Tak, co už budeš poslouchat?" A pohladíte ho. ObrazekA uvidíte, jak to štěně nebo i dospělý pes bude šťastný, že s ním zase mluvíte. V této chvíli to ale s laskavostmi nepřehánějte. Pokud má pes vážný prohřešek a potrestáte ho tím, že s ním nemluvíte, můžete také udělat toto: poté, co jste se rozhodli, že mu odpustíte a přísně si ho přivoláte, dejte mu ještě několik povelů, které umí. Přísným hlasem a musí je splnit a pak teprve následuje odpuštění.

 

Brzy naučte štěně, co je to „Místo“ a občas ho tam pošlete za trest. Tím, že ho odkážete na místo, mu dáváte jasně najevo vaši nadřazenost. A zároveň ho tento povel učíte. Pak ho tam můžete odkázat např. když někdo zazvoní, když se jde spát apod. Ale nikdy ho nenechte, aby si z toho místa odešlo dle libosti, když tento příkaz ještě trvá. Může odejít až teprve poté, co ho z místa propustíte třeba povelem: Volno.

 

Později můžete také použít jiný trest. Pozor, poprvé je pro psa velmi tvrdý, použijte ho jen tehdy, kdybyste si už nevěděli rady a pes by Vás opravdu rozzlobil. A taky ihned po prohřešku. Pes by nepochopil, za co je trestaný, pokud byste ho potrestali až za 5 minut nebo např. po návratu z práce, kdy mezitím něco vyvedl. Postup je tento: pes něco provede a vy ho ihned zavřete do místnosti bez společnosti a necháte ho tam samotného cca ½ hodiny. Poté otevřete dveře, ale další min. ½ hodiny si ho nebudete všímat. Tento trest je pro psa tvrdý proto, že byl vyřazen ze smečky, je to pro něj absolutní ponížení. Poprvé se pravděpodobně pomočí.

 

ObrazekPes žere jako poslední ze smečky lidí. Nejdřív jedí všichni lidé a pak teprve pes. Vyplatí se vám toto dodržovat, protože toto je pro štěně jasný signál, kde je jeho místo ve smečce. A jeho místo je až za všemi lidmi (i dětmi). Při nedodržování tohoto by se vám mohlo stát, že mu dítě sáhne do misky a on se po něm ožene - dle jeho chápání smečky právem. Pokud by štěně během vašeho jídla žebralo u vašeho stolu, odežeňte ho. Později ho během vašeho jídla můžete poslat na Místo. Snažte se podívat se na nějaký dokumentární film o vlčích smečkách, to vám v různých situacích hodně napoví, jak se máte chovat. Vy jste ti nejvyšší šéfové a pes je daleko pod vámi. A šéf může cokoliv. Když se vůdci vlčí smečky zalíbí místo, kde leží některý podřízený vlk, surově ho vyžene a podřízený vlk se odplazí se staženým ocasem. Když by se podřízený vlk přiblížil ke žrádlu ve chvíli, kdy ještě žere nadřízený pes, tak by ho ošklivě zřídil. Takto funguje smečka a takto vaši smečku chápe i vaše malé roztomilé štěňátko. Čím dřív vašemu štěňátku ujasníte jeho postavení ve smečce, tím lépe pro vás i pro vaše štěně. Zabráníte tím různým možným budoucím problémům např. tomu, že by se po vás pes ohnal - to si nesmí dovolit. Pokud by se tak v budoucnu stalo, vy musíte mít poslední slovo. Nesmíte ukázat slabost a určitě ne, že se ho bojíte, jinak toho pes ihned využije ve svůj prospěch a ve váš neprospěch. A získá tím ještě lepší postavení ve smečce.

 

Určitě se vám zdá, že mluvím jen o trestech. Velmi důležité jsou jak tresty tak chválení, oboje musí být intenzívní, aby pes rychle poznal, co je pro něj lepší. Bylo by obrovskou chybou psa jen chválit a mazlit se s ním nebo ho jen trestat. Musí poznat ten rozdíl.

 

ObrazekJe mi jasné, že pokud jste dočetli až sem, je to na vás příliš mnoho informací najednou. Pokud o tyto informace máte skutečný zájem, nemusíte je zvládnout všechny najednou a v několika dnech. Jen si je občas pročtěte a taky samozřejmě nějaké odborné knížky, tady je to vše shrnuto najednou. A později při venčení svého pejska si všímejte psů, kteří poslouchají (není jich mnoho), a pánečků těchto psů se ptejte na rady ohledně výchovy a později výcviku vašeho pejska. Nedejte na řeči těch lidí, kde vidíte, že je pes neposlouchá a že např. pes rozhoduje, kam se půjde. V takových rodinách vládne pes a pokud je dominantní, může to být vážný problém. Může se také stát, že gauč považuje za svůj a "pánečky" na něj vůbec nepustí. A pozor i z nedominantního psa se dá udělat pěkný hajzlík. Jenom tím, že si bude myslet, že má postavení nad vámi.

 

ObrazekPřeju Vám, abyste se svým štěňátkem užili spoustu legrace a vychovali z něho poslušného pejska, z kterého budete mít radost a bude vaším bezvadným bezproblémovým společníkem. A pamatujte, i z čivavy může vyrůst agresívní a problémový pes, který může na svého pána vrčet, i ho kousnout. A to jen proto, že páneček nedal psovi jasně najevo, kdo je vůdcem - zanedbal jeho výchovu a výcvik. A ještě jedna důležitá informace - pes hledá u svého vůdce bezpečí a potravu. Čím silnější a přísnější vůdce budete, tím mu poskytujete větší bezpečí a tím vás bude mít raději. Pro člověka to zní absurdně, ale u psů to platí stoprocentně. A nebojte se, že když budete mít poslušného psa, že byste se s ním nemohli dál mazlit. Bude milovat vaši blízkost, mazlení a jakoukoliv vaši pozornost daleko víc než neposlušný pes. Neposlušnému psovi jste totiž dost ukradení, vždy ho bude zajímat cokoliv jiného víc než vy. A těžko ho budete cokoliv učit právě pro, že pro něj nejste důležití.

 

Takže ať se vám s vaším pejskem daří co nejlépe a máte z něj jen radost!

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář